fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Dom z rur

 

AB House / Andreas Vardas / Vardastudio / Cypr / Dom z rur

Ten niepozorny budynek, ukryty za betonowymi kręgami, to dom jednorodzinny. Chciałoby się powiedzieć, mistrzostwo kamuflażu. Północną oraz południową fasadę budynku, w niewielkiej odległości od konstrukcji obiektu, osłania coś na wzór… ściany kurtynowej.
Miejsce jest piękne, w otoczeniu drzew iglastych, na relatywnie płaskim terenie, na wyspie Cypr. W pobliżu, znajduje się istniejąca zabudowa oraz, nieco wyżej położona topograficznie, droga publiczna. Dlatego też, aby umknąć przed wzrokiem ciekawskich architekt Andreas Vardas z biura Vardastudio, zdecydował o takiej formie obiektu. Zapewnia ona, również ochronę, przed nadmiernym nasłonecznieniem, wysoką temperaturą oraz silnymi podmuchami powietrza.
Wykorzystał na ten cel, dwa materiały budulcowe tj. betonowe kręgi i stal.
Konstrukcja budynku mieszkalnego, opiera się na stalowych słupach, a obiekt jest właściwie zupełnie przeszklony. Zapewnia ona niczym niezmącone widoki na otaczający krajobraz.
Forma budynku jest bardzo prosta, na planie wydłużonej litery „L”.

Projekty domów, projekty gotowe, architekt Tarnów, architekt Kraków, architekt Wieliczka, architekt Bochnia, architekt Gorlice, architekt Nowy Sącz, Architekt Krynica, Dom z rur

Szczegółowo studiując ten projekt, nie mogliśmy oprzeć się nawiązaniu, do instalacji przestrzennej / rzeźby Wilhelma Sasnala. Plenerowa forma, w pobliżu budynku dworca PKP, w dzielnicy przemsyłowej, Mościcach, w Tarnowie.
Powstała w 2010 roku, podczas kręcenia filmu pt.: „Odpad”. Instalację tę, tworzą właśnie, betonowe kręgi, fragmentarycznie pokryte smołą. Praca ta, była częścią większego projektu, pod patronatem Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, którego finalizacją była publikacja pt.: „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”.
W ramach trwających wydarzeń, związanych z urodzinami BWA Tarnów, 13 maja odbyło się spotkanie, którego gośćmi byli Wilhelm Sasnal oraz Jakub Banasiak.
Linki ze zdjęciami dokumentującymi, zarówno dom jednorodzinny, jak i rzeźbę, znajdziecie w tutaj, dom, rzeźba. Aby ujrzeć na żywo, przykład omawianej architektury, należy udać się do miejscowości Geroskipou, na Cyprze. Natomiast, aby zobaczyć instalację jednego z najważniejszych współczesnych artystów, wystarczy znaleźć się na południu Polski, w Tarnów.
Zapraszamy!

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale sztuka / fotografia.

 

 

Fot. Magdalena Stano

Dom z rur

AB House