fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Dom z rur

Dom z rur / AB House / Andreas Vardas / Vardastudio / Cypr

 

Ten niepozorny budynek, ukryty za betonowymi kręgami, to dom jednorodzinny. Chciałoby się powiedzieć, mistrzostwo kamuflażu. Dom z rur. Północną oraz południową fasadę budynku, w niewielkiej odległości od konstrukcji obiektu, osłania coś na wzór… ściany kurtynowej.
Miejsce jest piękne, w otoczeniu drzew iglastych, na relatywnie płaskim terenie, na wyspie Cypr. W pobliżu, znajduje się istniejąca zabudowa oraz, nieco wyżej położona topograficznie, droga publiczna. Dlatego też, aby umknąć przed wzrokiem ciekawskich architekt Andreas Vardas z biura Vardastudio, zdecydował o takiej formie obiektu. Zapewnia ona, również ochronę, przed nadmiernym nasłonecznieniem, wysoką temperaturą oraz silnymi podmuchami powietrza.
Wykorzystał na ten cel, dwa materiały budulcowe tj. betonowe kręgi i stal.
Konstrukcja budynku mieszkalnego, opiera się na stalowych słupach, a obiekt jest właściwie zupełnie przeszklony. Zapewnia ona niczym niezmącone widoki na otaczający krajobraz.
Forma budynku jest bardzo prosta, na planie wydłużonej litery „L”.

 

 


 

Szczegółowo studiując ten projekt, nie mogliśmy oprzeć się nawiązaniu, do instalacji przestrzennej / rzeźby Wilhelma Sasnala. Plenerowa forma, w pobliżu budynku dworca PKP, w dzielnicy przemysłowej, Mościce, w Tarnowie.
Powstała w 2010 roku, podczas kręcenia filmu pt.: „Odpad”. Instalację tę, tworzą właśnie, betonowe kręgi, fragmentarycznie pokryte smołą. W efekcie praca ta, była częścią większego projektu, pod patronatem Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, którego finalizacją była publikacja pt.: „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”.

 


 

Aby ujrzeć na żywo, przykład omawianej architektury, należy udać się do miejscowości Geroskipou, na Cyprze. Natomiast, aby zobaczyć instalację jednego z najważniejszych współczesnych artystów, wystarczy znaleźć się na południu Polski, w Tarnowie.
Zapraszamy!

 

Zdjęcia projektu: Creative Photo Roo, Jolanta Więcław

Źródło informacji: www.archdaily.com, www.sztukapubliczna.pl

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: Magdalena Stano

 

 

Dom z rur

AB House