fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Dom kokon

 

 

Dom kokon / Art and Architecture MINI LIVING / SO – IL / MINI /

Milan Design Week Salone / Mediolan

 

 

Pozostając w temacie wydarzeń z biennale, nie możemy pominąć oczywiście świeżych i wręcz prekursorskich rozwiązań na tegorocznym Milan Design Week Salone del Mobile. Biuro projektowe SO – IL, wspólnie z producentem samochodów MINI, zrealizowali w Mediolanie obiekt (dom kokon), który pełni funkcję mieszkalną. Formą nawiązali właśnie do kokonu, bezpośrednio czerpiąc swą inspirację z natury.


Obiekt ten, to w pełni aktywny i samowystarczalny ekosystem. Po pierwsze, znacząco poprawia się mikroklimat na obszarach miejskich. Po drugie, modułowa konstrukcja piętrowa o elastycznej powłoce, filtrującej i oczyszczającej powietrze, jednocześnie zapewnia odpowiednią ilość światła dziennego. Ponadto założenie to, w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na wodę, światło i powietrze. Ostatnia kondygnacja, to taras widokowy wraz z ogrodem. Co jeszcze istotne, autorzy opracowali system pozyskiwania i gromadzenia wody deszczowej.

 

 


 

 

MINI LIVING mieści się, na niezagospodarowanej powierzchni ok 50 mkw. Stelaż jest mobilny, przeznaczony do montażu i demontażu w każdym miejscu. Podobnie powłoka, jest dostosowana do różnych warunków atmosferycznych.

SO-IL oraz Sebastiaan Bremer w 2015 roku, zrealizowali inny wyjątkowy projekt, w tym samym duchu, tym razem w Nowym Jorku. Podobnie, forma przestrzenna, stanowi integralną część fasady galerii i jest efektem współpracy, architekta oraz artysty fotografika.
Projektanci wykonali elewację z termokurczliwej folii do zabezpieczania i konserwacji statków oraz zbiorników wodnych. Dzięki jej zastosowaniu, na powierzchni pełnej nieregularnych i zróżnicowanych otworów, stworzyli efektowną i dynamiczną instalację przestrzenną. W rezultacie zbudowała ona charakter ulicy, przy której jest zrealizowana. Dzięki niej, ona żyje.

 

Zdjęcia projektu i źródło informacji: www.archdaily.com

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: Magdalena Stano

Dom kokon

Art and Architecture MINI LIVING