fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Teatr Szekspira

 

 

Teatr Szekspira / Gdansk Shakespearean Theatre / Renato Rizzi / Gdańsk

 

 

Dziś, mamy ciekawy temat, a mianowicie Gdański Teatr Szekspirowski. Nam projekt jest już dość dobrze znany i szczególnie lubiany.

 

Autorem projektu jest Renato Rizzi. Teatr mieści się w Śródmieściu Gdańska. Obiekt ukończony w 2014 roku. Nagrodzony w konkursach takich, jak: Iconic Awards International -2017 oraz SARP. Podobnie również nominowany do wielu prestiżowych nagród, m.in. Miesa van der Rohe, czy Brick Awards. Wnętrza, otrzymały nagrodę Property Design Award w kategorii Design Wnętrze.
Teatr Szekspira, ma powierzchni użytkowej ponad 8000 mkw, powstał na ruinach XVII-wiecznego teatru elżbietańskiego.

 

 


 

Funkcjonalnie, podzielony jest na trzy główne i zauważalne części: Po pierwsze, wokół obiektu poprowadzono ogólnodostępne platformy, z których rozciąga się widok na panoramę miasta. Po drugie, masywna bryła teatru, charakteryzuje się żebrowaniem, które przeciwdziała siłom, jakie powstają podczas otwierania dachu. I po trzecie, część administracyjna kompleksu mieści biura, garderoby oraz pomieszczenia pomocnicze.

Ponadto, piękne detale, na które warto zwrócić szczególną uwagę, takie jak: poręcze, układ i obróbki z cegieł klinkierowych, dopełniają dzieła.

 

W rezultacie mroczny i ciężki duch zewnętrznej formy, zrównoważony jest poprzez, użycie drewna w lekkich i minimalistycznych wnętrzach. Cały kompleks, przywodzi na myśl babilońskie zikkuraty.

Niesamowity projekt, który warty jest zobaczenia.

 

Zdjęcia projektu: Matteo Piazza

Źródło informacji: www.archdaily.com

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: M&M

 

 

 

 

Teatr Szekspira

GTS