fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Teatr Szekspira

 

Gdansk Shakespearean Theatre / Renato Rizzi / Gdańsk / Teatr Szekspira

Dziś, mamy dla Was ciekawy temat, a mianowicie Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre. Co prawda, nam projekt ten, jest już dość dobrze znany, i Wy pewnie posiadacie wiedzę na jego temat. Ale jest to obiekt, szczególnie przez nas lubiany, dlatego do rzeczy:)
Autorem projektu jest Renato Rizzi. Teatr zlokalizowany jest w Śródmieściu Gdańska (Gdańsk Strefa Prestiżu). Ukończony w 2014 roku. Został nagrodzony w konkursach takich, jak: Iconic AwardsInternational Iconic Awards-2017 oraz SARP, i nominowany do wielu prestiżowych nagród, m.in. Miesa van der Rohe, czy Brick Awards. Wnętrza, natomiast zdobyły nagrodę Property Design Award w kategorii Design Wnętrze.
Budynek, o powierzchni użytkowej ponad 8000 mkw, powstał na ruinach XVII-wiecznego teatru elżbietańskiego. Funkcjonalnie, wydzielono w nim trzy główne i zauważalne części: 1. Wokół obiektu poprowadzono ogólnodostępne platformy, z których rozciąga się widok na panoramę miasta. 2. Masywna bryła teatru, charakteryzująca się żebrowaniem, które przeciwdziała siłom, jakie powstają podczas otwierania dachu. 3. Część administracyjna kompleksu mieści biura, garderoby oraz pomieszczenia pomocnicze. Teatr Szekspira

Projektowanie wnętrz budynków użyteczności publicznej Tarnów, Kraków, aranżacja wnętrz, Teatr Szekspira 

Piękne detale, na które warto zwrócić szczególną uwagę, takie jak poręcze, czy układ i obróbki z cegieł klinkierowych, dopełniają dzieła. Mroczny i ciężki duch zewnętrznej formy, zrównoważony został poprzez, użycie drewna w lekkich i minimalistycznych wnętrzach. Cały kompleks, przywodzi na myśl babilońskie zikkuraty.
Zdjęcia dokumentujące obiekt, znajdują się w linku tutaj. Szczególnie Was zachęcamy. Niesamowity projekt.

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale sztuka / fotografia.

 

Fot.: M&M Teatr Szekspira

 

 

Teatr Szekspira

GTS