fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Ikona Gdańska

 

 

Ikona Gdańska / Muzeum II Wojny Światowej / Studio Architektoniczne Kwadrat / Gdańsk

 

Ikona Gdańska

Rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu z 2010 roku, na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaowocowało w 2017 roku obiektem, który stał się „ikoną” i „nowym symbolem Gdańska”. Daniel Libeskind, twórca m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie (Jewish Museum Berlin), był przewodniczącym jury konkursowego, w którym pierwszą nagrodę, zdobyło Studio architektoniczne Kwadrat. Podkreślił on wyjątkowość tego projektu:


“Używając języka architektury, wybrany projekt opowiada tragedię przeszłości, żywotność teraźniejszości i otwiera horyzonty przyszłości.”


Podziemia, to bolesne wspomnienia. Poziom zero, to teraźniejszość i żywe miasto. Z kolei przyszłość, zapowiada wiązka światła, dająca ukojenie i nadzieję, wpadająca dzięki świetlikowi, który wieńczy kilkukondygnacyjną formę. Co ważne, muzeum zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie, budynku Poczty Polskiej, w Gdańsku – tragicznego symbolu II Wojny Światowej.

Natomiast główna przestrzeń podziemi, która prowadzi w głąb ekspozycji muzealnych, przebiega dokładnie 14 m poniżej, dawnej Rosse Gasse, w dzielnicy Wiadrownia, zniszczonej przez Rosjan w 1945 roku.

Ponadto stała wystawa, dzieli się na trzy, główne grupy tematyczne, „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Wszystko to na powierzchni niemal 5 tys. m2. Ikona Gdańska
Dodatkowo dynamiczna forma założenia, charakterystyczny kolor i faktura elewacji obiektu, głęboko zapada w pamięć.

 

 


To Ikona Gdańska.


Z tym, projektem związanych jest mnóstwo, ciekawych informacji. Fascynująca opowieść, niezwykle inspirujących ludzi. Tymczasem zachęcamy do poszerzania wiedzy, w tym temacie. Kilka z eksponatów, z racji gabarytów, znalazło się na swoim docelowym miejscu, na długo przed ukończeniem całości obiektu.
Zapewniamy, iż jest gro, dobrych artykułów. My jednak, proponujemy osobiste wysłuchanie, Tej historii.

 

Zdjęcia projektu: Paweł Paniczko

Źródło informacji: www.archdaily.com

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: Magdalena Stano

 

 

 

 

 

Ikona Gdańska

Milczący Projekt