fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Kino Wanda

Kino Wanda / Kraków / Samuel Manber

Dziś, mamy dla Was kolejny wpis, ten z gatunku nieco niestandardowych. Ciekawy architektonicznie, budynek secesyjny z 1912 roku, mieścił jedno z pierwszych kin w Krakowie. Mowa tu o Kinie Wanda. Twórcą obiektu przy ul. św. Gertrudy, jest Samuel Manber. Kino to, funkcjonowało nieprzerwanie w całym dwudziestoleciu międzywojennym, jak również, podczas II Wojny Światowej. Jednak w 2002 roku przestało spełniać swą rolę, i wtedy to, zostało przemianowane na sklep handlowy o nazwie “Delikatesy Wanda”.

 

Budynek, oprócz ważnego kontekstu historycznego, oraz niezwykle interesującej architektury, posiada jeszcze inne walory. Mianowicie, w tym, jakże wyjątkowym miejscu, Marcin Koszałka, wybitny operator i reżyser filmowy, pracował jako stróż nocny. A jego kultowy już, 25-minutowy dokument pt.: „Takiego pięknego syna urodziłam” z 1999 roku wywołał ogromne kontrowersje.

Ponadto ostatni jego pełnometrażowy film, to thriller pt.: „Czerwony pająk” z 2015 roku. Historia inspirowana życiem Karola Kremera, mordercy tzw. „wampira z Krakowa”.

 

 


 


Tylko jeden budynek, a jaka historia i świadectwo. Kino Wanda to niemy świadek tylu wydarzeń. Takich miejsc jest na szczęście dużo. Dlatego też warto szukać, słuchać i podziwiać. Warto, naprawdę warto.

 

Wymieniony w tekście film dokumentalny, można zobaczyć, pod linkiem tutaj.

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

 

Fot. Maciej Zabawa

 

 

 

 

Kino Wanda

Kino Wanda