Ikona Gdańska
Muzeum II Wojny Światowej / Studio Architektoniczne Kwadrat / Gdańsk /Ikona Gdańska
Rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu z 2010 roku, na Muzeum II Wojny Światowej w Miasto Gdańsk, zaowocowało w 2017 roku obiektem, który stał się „ikoną” i „nowym symbolem Gdańska”. Daniel Libeskind, twórca m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie (Jüdisches Museum Berlin | Jewish Museum Berlin), przewodniczący jury konkursowego, w którym pierwszą nagrodę, zdobyło Studio architektoniczne Kwadrat (www.kwadrat-gdynia.pl), podkreślił wyjątkowość tego projektu:
„Używając języka architektury, wybrany projekt opowiada tragedię przeszłości, żywotność teraźniejszości i otwiera horyzonty przyszłości.”
Podziemia, to bolesne wspomnienia. Poziom zero, to teraźniejszość i żywe miasto. Przyszłość, zapowiada wiązka światła, dająca ukojenie i nadzieję, wpadająca dzięki świetlikowi, który wieńczy kilkukondygnacyjną formę.
Muzeum, zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie, budynku Poczty Polskiej, w Wolne Miasto Gdańsk – tragicznego symbolu II Wojny Światowej.
Architektura, architektura wnętrz, projektowanie wnętrz, Bochnia, Gorlice, Nowy Sącz, Wieliczka, Tarnów, Muszyna, Limanowa, Ikona Gdańska
Główna przestrzeń podziemi, która prowadzi w głąb ekspozycji muzealnych, przebiega dokładnie 14 m poniżej, dawnej Rosse Gasse, w dzielnicy Wiadrownia, zniszczonej przez Rosjan w 1945 roku. Stała wystawa, dzieli się na trzy, główne grupy tematyczne, „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Wszystko to na powierzchni niemal 5 tys. m2. Ikona Gdańska
Dynamiczna forma założenia, charakterystyczny kolor i faktura elewacji obiektu, głęboko zapada w pamięć.
Z tym, projektem związanych jest mnóstwo, ciekawych informacji. Fascynująca opowieść, niezwykle inspirujących ludzi. Zachęcamy do poszerzania wiedzy, w tym temacie,http://www.muzeum1939.pl/ Kilka z eksponatów, z racji gabarytów, znalazło się na swoim docelowym miejscu, na długo przed ukończeniem całości obiektu.
Zapewniamy, iż jest gro, dobrych artykułów. My jednak, proponujemy osobiste wysłuchanie, Tej historii.
Podzielimy się z Wami naszymi wrażeniami, po wizycie w Muzeum. Fotorelacja już gotowa, czeka cierpliwie.
Tymczasem zapraszamy do obejrzenia projektu tutaj.
Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale sztuka / fotografia.
Fot. M&M Ikona Gdańska