fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Plac zabaw

Plac zabawa / Play Landscape be-MINE / Carve + OMGEVING

/ Beringen, Belgia

 Plac zabaw

Architektura przemysłowa, czy tzw. industrialna jest dokumentacją rozwoju technologicznego człowieka i całego społeczeństwa. Ekspansja terenu przeznaczonego pod rozwój danej gałęzi przemysłu, polega na interwencji w naturalny krajobraz danej przestrzeni. Możemy łatwo określić z jaką gałęzią przemysłu mamy do czynienia na podstawie panoramy miast, gdyż elementy infrastruktury i charakterystyczne detale na stałe wpisały się w ich specyfikę.
Czynnikami, bardzo ingerującymi w krajobraz przestrzenny, są zwłaszcza kopalnie. W trakcie wieloletniej eksploatacji złóż, może nastąpić w szczególności deformacja terenu i degradacja środowiska, skażenie gleby, wód i atmosfery. Natura, długo nie może uporać się, z niektórymi skutkami działalności człowieka. Skażone środowisko i gleba, przez wiele lat tworzą ugór poprzemysłowy.

Plac zabaw


 

Projekt, który dziś nieco przybliżymy, to plac zabaw dla dzieci i miejsce rozwoju kulturalnego. W mieście Beringen, we flamandzkiej prowincji Belgii, Limburgia, w latach 1901-1989, miało miejsce niezwykle intensywne wydobycie węgla.
Zespół projektowy Carve + OMGEVING w 2016 roku, przystąpił do międzynarodowego konkursu, w którym zdobył pierwszą nagrodę. Miał on na celu rewitalizację miasta. Będący pozostałością po eksploatacji górniczej 60 – metrowy nasyp, został przekształcony w imponujących rozmiarów plac gier i zabaw dla dzieci. A kompleks po dawnych budynkach kopalni, przebudowano tak, aby mógł pełnić funkcje związane z kulturą i sztuką.
Projekt be-MINE,czerpie inspirację z tradycji i przeszłości. Dziedzictwo przemysłowe, historia mieszkańców mocno identyfikujących się z tym miejscem i tożsamość społeczna, miała ogromny wpływ na finalny efekt rewitalizacji. Wyjątkowo celnie zastosowano czarną nawierzchnię z węgla oraz sieć podziemnych korytarzy i instalacji przestrzennych.

 

Mimo ogromnych gabarytów nasypu, który jest punktem orientacyjnym i widokowym, nie zapomniano o głównym założeniu, zadbano o podkreślenie skali dziecka. Plac zabaw, składa się z trzech części, poziomów trudności wzrastających w miarę wchodzenia wyżej. Osią i kręgosłupem są podświetlone schody pozwalające dotrzeć na każde z pięter. Sposób zagospodarowania przestrzeni zaprojektowany przez zespół Antea i przemyślana forma urządzeń sprzyjają przyswajaniu przez dzieci umiejętności motorycznych oraz stymulują do współpracy z rówieśnikami.
Ponadto projekt został doceniony i nagrodzony w konkursach: MIPIM Awards 2017 w kategorii ‘Best Urban Regeneration Project’ oraz Landezine LILA 2017 Public Choice Awards w kategorii ‘Office’.
Wyjątkowo polecamy uwadze, to niezwykle interesujące założenie.

 

Zdjęcia projektu: Benoit Meeus

Źródło informacji: www.archdaily.com

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: Magdalena Stano

 

 

 

Plac zabaw

Be – Mine