fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Projekt kliniki

 

 

Projekt kliniki / „Asahicho Clinic” / hkl studio / Japonia / Chiba

 

Przygotowaliśmy, mamy nadzieję, coś wartego uwagi. Projekt kliniki w Japonii, w miejscowości Chiba, zaprojektowali architekci z biura “hkl studio”, na parceli o bardzo małej powierzchni. Coś, co wydaje się wadą i niedogodnością, projektanci uczynili atutem. Problematyka i zagadnienia dotyczące takiego pojęcia, jak służba zdrowia, wymaga od twórców i ich zespołów, ogromnej wiedzy z zakresu, również psychologii. To również temat złożony i często trudny.

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości działki, architekci nadali budynkowi kształt litery „L”. Forma zewnętrzna, jest mocno rozczłonkowana, co umożliwia wprowadzenie dużej ilości światła dziennego. A liczne zagłębienia w elewacji, dają wrażenie zacierania granicy, pomiędzy środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym. Dzięki temu zabiegowi, autorzy projektu stworzyli przestrzenie, dające pacjentom możliwość, wyciszenia się i wybrania swojego ulubionego miejsca. Parter budynku, obejmuje pomieszczenia do badań klinicznych i opieki ambulatoryjnej, ponieważ dostosowany jest do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Piętro, natomiast służy dla pracowników, wraz z pomieszczeniami służbowymi.

 


 

Kształt obiektu przywołuje pamięci formę domu i sprawia wrażenie, modelu wykonanego z papieru. Wejście i front budynku posiadają mniejsze gabaryty, w stosunku do pozostałej części budynku, aby swą skalą nie przytłaczały odwiedzających. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się, z tym projektem. 

 

Zdjęcia projektu: Shinkenchiku Sha, Tetsu Hiraga

Źródło informacji: www.archdaily.com

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: Magdalena Stano

 

Projekt kliniki

„Asahicho Clinic”