fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Projekt parku

 

Projekt parku / Ribeiro do Mataduro Park / Oh Land Studio / Europan 9 / Santo Thyrso / Portugal / Inventar a Cidade

 

Fantastyczna pogoda zachęca do aktywności. Dlatego też, dziś chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na projekt niezwykłej przestrzeni parkowej. Miasto rozwijając się, wchłania w swoją strukturę, coraz to większe obszary naturalne, transformując je i dostosowując do własnych potrzeb. Na przykładzie tego założenia, możemy przekonać się jednak, że istnieją dobre rozwiązania takich problemów. A przestrzeń publiczna może łączyć krajobraz miejski z naturalnym, w harmonijny i wielofunkcyjny organizm.
Bodźcem zachęcającym do rozpoczęcia tego procesu, był konkurs Europan 9, którego celem było opracowanie strategii rozwoju obszaru miejskiego o dużej skali, na przykładzie miasta Santo Thyrso w Portugali.

 


 

Kolejnym etapem, było wdrożenie zwycięskiego projektu w życie, przy pomocy programu finansującego “Inventar a Cidade”. Na przestrzeni 1,54 ha projektanci z biura Oh Land Studio, stworzyli rozwiązania wykorzystujące skalę i rytmy w kontekście parku – miasta. Dlatego też użytkownik, poruszający się z różną prędkością, postrzega ją jako zintegrowaną całość. Zaproponowali również ciekawe programy edukacyjne, kulturalne i rekreacyjne. W rezultacie projekt jest atrakcyjny, ekonomiczny i przywraca równowagę społeczną oraz środowiskową.

 

Twórcy wyodrębnili 4 warstwy projektu, nadające mu wyjątkowy charakter. Mianowicie, pierwsza to „żyjąca ziemia”- użycie rodzimych gatunków roślin i zapewnienie im sprzyjających warunków rozwoju. Druga, „aktywne ścieżki” są to podniesione platformy drewniane z miejscami do wypoczynku. Trzecia, „rzeźby interpretacyjne” to konstrukcje inspirowane formą orgiami, kontrastują z roślinnością kolorem i geometrią, a wykonane z włókna szklanego. Wyposażone są w sprzęt multimedialny, gniazda elektryczne. Czwarta i ostatnia część to „mieszkańcy”, nadający temu środowisku życie.

 

Zdjęcia projektu: Victor Esteves

Źródło informacji: www.archdaily.com

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: Magdalena Stano

 

Projekt parku

"Ribeiro do Mataduro Park" (Parque Urbano Ribeira Do Matadouro)