fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Projekt parku

 

Ribeiro do Mataduro Park / Oh Land Studio / Europan 9 / Tirso Praça – Santo Thyrso / Portugal / Inventar a Cidade / Projekt parku

Fantastyczna pogoda zachęca do aktywności. Dlatego też, dziś chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na projekt niezwykłej przestrzeni parkowej. Miasto rozwijając się, wchłania w swoją strukturę, coraz to większe obszary naturalne, transformując je i dostosowując do własnych potrzeb. Na przykładzie tego założenia, możemy przekonać się jednak, że istnieją dobre rozwiązania takich problemów. A przestrzeń publiczna może łączyć krajobraz miejski z naturalnym, w harmonijny i wielofunkcyjny organizm.
Bodźcem zachęcającym do rozpoczęcia tego procesu, był konkurs Europan 9, którego celem było opracowanie strategii rozwoju obszaru miejskiego o dużej skali, na przykładzie miasta Santo Tirso Praça – Santo Thyrso w Portugal.

Projektowanie zieleni miejskiej, projektowanie obszarów zielonych, projektowanie parków, projektowanie ogrodów, architekt zieleni, architekt przestrzeni zielonych, architektura parków, architektura przestrzeni zielonych, architektura krajobrazowa, architektura krajobrazu, Projekt parku

Kolejnym etapem, było wdrożenie zwycięskiego projektu w życie, przy pomocy programu finansującego „Inventar a Cidade”. Na przestrzeni 1,54 ha projektanci z biura Oh Land Studio, stworzyli rozwiązania wykorzystujące skalę i rytmy w kontekście parku – miasta, dlatego użytkownik, poruszający się z różną prędkością, postrzega ją jako zintegrowaną całość. Zaproponowano również ciekawe programy edukacyjne, kulturalne i rekreacyjne. Projekt jest atrakcyjny, ekonomiczny i przywraca równowagę społeczną oraz środowiskową. Twórcy wyodrębnili 4 warstwy projektu, nadające mu wyjątkowy charakter. Mianowicie, pierwsza to „żyjąca ziemia”- użycie rodzimych gatunków roślin i zapewnienie im sprzyjających warunków rozwoju. Druga, „aktywne ścieżki” są to podniesione platformy drewniane z miejscami do wypoczynku. Trzecia, „rzeźby interpretacyjne” to konstrukcje inspirowane formą orgiami, kontrastują z roślinnością kolorem i geometrią, a wykonane z włókna szklanego. Wyposażone są w sprzęt multimedialny, gniazda elektryczne. Czwarta i ostatnia część to „mieszkańcy”, nadający temu środowisku życie. Zapraszamy do zapoznania się z tym projektem. Warto, link do artykułu tutaj.

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale sztuka / fotografia.

 

Fot. Magdalena Stano

Projekt parku

"Ribeiro do Mataduro Park" (Parque Urbano Ribeira Do Matadouro)