fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Druk 3D

 

Druk 3D / Rock Print / Gramazio Kohler / Skylar Tibbits / Biennale Architektury w Chicago / “reversible concrete/beton odwracalny”

 

 

Niesamowicie intrygujący obecnie temat, który związany jest z Biennale w Wenecji (La Biennale di Venezia). Zaprezentowane tam formy, przypomniały nam o pewnym projekcie. Pomyśleliśmy więc, że pokażemy Wam niezwykle ciekawą instalację, mianowicie druk 3D, z Biennale Architektury w Chicago, które odbyło się w 2015 roku. Było to pierwsze wydarzenie tego typu w Ameryce Północnej, które dawało możliwość organizacji ekspozycji z dziedziny architektury i sztuki. To wystawy, będące platformą nowatorskich projektów architektonicznych i eksperymentów przestrzennych.

 

 


 

Wieża z kamieni i sznura, została utworzona bez żadnej zaprawy i dodatkowego wzmocnienia. W rezultacie demontaż to wyłącznie odwrotność tego działania. Autorzy Gramazio Kohler oraz Skylar Tibbits, nazwali ten proces “reversible concrete/betonem odwracalnym”, a ideą jest ponowne wykorzystanie danego budulca.
Konstrukcję wspierającą, czyli tzw.szalunek drewniany, usunięto zaraz po wykonaniu instalacji, zostawiając wyłącznie elementy ściągające. W
zór algorytmiczny określa ścieżkę sznura, umieszczonego mechanicznie na konstrukcji pomocniczej. To właśnie sznur, był spoiwem dla ręcznie układanych kamieni. Można powiedzieć obrazowo, że forma „Rock Print” wydrukowano analogowo.

W tym roku, Biennale Architektury w Chicago, rozpocznie się we wrześniu i potrwa do grudnia. Ponadto jego hasło przewodnie to Make New History.

 

Zdjęcia projektu i źródło informacji: www.archdaily.com

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: Magdalena Stano

 

Druk 3D

Rock Print