fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Tańczący hotel

Tańczący hotel / SHOREDITCH HOTEL / AQSO ARQUITECTOS / Londyn, Wielka Brytania

Tańczący hotel

Pamiętacie pewnie doskonale znany budynek zw. “tańczącym domem” w Pradze, w Czechach, proj. Vlado Milunića i Franka Gehry’ego? Dekonstrukcja i awangarda w czystej postaci. Ma on teraz, wydaję się ciekawego rywala, czy też następcę. Miano “tańczącego hotelu” zyskał budynek u zbiegu dwóch ulic, Old Street i Great Eastern Street w Londynie.

Obiekt przyodziany w dostojną czerń, mający zostać nową ikoną miasta, jest nowym punktem orientacyjnym we wschodniej jego części. Znakomicie porządkuje przestrzeń na dawnym obszarze przemysłowym, mimo swego dynamicznego kształtu. Jego skręcone fasady odbierają ciężki monumentalizm bryle, nadając jej lekką formę. Regularność i szachownicowy układ okien na elewacji stanowi przeciwwagę dla niej i ma swoje uzasadnienie w rozplanowanych wnętrzach.

 

 


 

Struktura obiektu, jest jakby rozcięta i rozsunięta, tworząc wewnętrzne atrium, po drugiej stronie którego znajduje się kino oraz przestrzenie usługowe. Budynek ma powierzchnię 4700 m2 i 12 kondygnacji, zaś autorami projektu jest hiszpańskie biuro AQSO arquitectos office.

 

Zdjęcia projektu: Courtesy of AQSO Arquitectos

Źródło informacji: www.archdaily.com

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: M&M

Tańczący hotel

SHOREDITCH HOTEL