fbpx
menu_

ul. Wałowa 39
33-100 Tarnów

Domek na drzewie

 

 

Domek na drzewie / The 7th Room / Snøhetta / Hans Brattrud / Szwecja

 

Niczym nieskrępowana fantazja oraz odwaga architektów, pozwala dziś na poznanie zdumiewającego projektu. Dom wśród drzew? Niezupełnie. Może domek na drzewie? Ależ nie.
W północnej Szwecji powstał hotel 10 m nad ziemią, pośród koron drzew z widokiem na lasy i rzekę Lule. Autorem projektu jest biuro Snøhetta.
Umiejętnie zaciera się tutaj granica, pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. Las wkomonowuje się w konstrukcję budynku, która wsparta została na 12 słupach.

 


 

Zapewnienie dużej ilości światła dziennego, było możliwe dzięki zastosowaniu sporych rozmiarów otworów okiennych. W sypialniach przewidziano świetliki w suficie, aby zapewnić sposobność do obserwowania gwiazd.  Powierzchnia podstawy domu, która ma wymiary 12 x 8 m, jest piątą elewacją z powodu zawieszenia jej w przestrzeni. Dlatego też umieszczono na niej czarno-biały wizerunek drzew zmniejszających się w perspektywie. Elewacja wykonana jest z opalanego drewna sosnowego. Z kolei we wnętrzach wykorzystano jasne drewno brzozowe oraz jesionowe. Powierzchnia użytkowa to 55 mkw. Poziomy posadzki zostały delikatnie zróżnicowane, dlatego iż przestrzeń wypoczynkową obniżono względem strefy dziennej o 30 cm. Sypialnie otwierają się na atrium z siatką zamiast podłogi. Wnętrze oraz niektóre elementy wyposażenia zaprojektował Hans Brattrud. Podsumowując, zachęcamy do zapoznania się z tym projektem, dla którego pierwowzorem była tradycyjna nordycka chata. Obiekt powstał w 2017 roku.

 

Zdjęcia projektu: Johan Jansson

Źródło informacji: www.archdaily.com

 

 

Więcej naszych artykułów o architekturze światowej w dziale ŚWIAT.

Fot. góra strony: Maciej Zabawa

 

Domek na drzewie

„The 7th Room”